| Parent Group | High purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Silver Metal Foam
| CAS # | 7440-22-4 |
|---|
| Product # | 0107-0013-01613-30 |
|---|
| Parent Group | High purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 85.47 |
|---|
| MDL # | MFCD00003397 |
|---|
| EINECS # | 231-131-3 |
|---|
| Formula | Ag |
|---|
| Sizes | 100g |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/23954 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foam |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2162 ?C |
|---|
| Melting Point | 961.78 ?C |
|---|
Applications
| Silver is ideal for infected wounds | colonized or at risk of infection. |
Notes
| Due to its controlled release ionic silver content | it provides effective antibacterial wound control for 7 days. |
| Bulk Density | 10.5 g/mL |
|---|
| True Density | NA |
|---|
| Particle Size | 1 nm -100 nm |
|---|
| Storage & Sensitivity | Silver powderoducts should be stored tight sealed and store in a cooland dry place | area that is not exposed to temperature extremes | humidity | and direct sunlight. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foam |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2162 ?C |
|---|
| Melting Point | 961.78 ?C |
|---|
Applications
| Silver is ideal for infected wounds | colonized or at risk of infection. |
Notes
| Due to its controlled release ionic silver content | it provides effective antibacterial wound control for 7 days. |
| Bulk Density | 10.5 g/mL |
|---|
| True Density | NA |
|---|
| Particle Size | 1 nm -100 nm |
|---|
| Storage & Sensitivity | Silver powderoducts should be stored tight sealed and store in a cooland dry place | area that is not exposed to temperature extremes | humidity | and direct sunlight. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foam |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2162 ?C |
|---|
| Melting Point | 961.78 ?C |
|---|
| Bulk Density | 10.5 g/mL |
|---|
| True Density | NA |
|---|
| Particle Size | 1 nm -100 nm |
|---|
| Storage & Sensitivity | Silver powderoducts should be stored tight sealed and store in a cooland dry place | area that is not exposed to temperature extremes | humidity | and direct sunlight. |
|---|
Applications
| Silver is ideal for infected wounds | colonized or at risk of infection. |
Notes
| Due to its controlled release ionic silver content | it provides effective antibacterial wound control for 7 days. |