| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Europium Metal Foil
| CAS # | 7440-53-1 |
|---|
| Product # | 0521-0013-06-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 151.97 |
|---|
| MDL # | MFCD00010992 |
|---|
| EINECS # | 231-161-7 |
|---|
| Formula | Eu |
|---|
| Sizes | 1pc |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/23981 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 1527 ?C |
|---|
| Melting Point | 826 ?C |
|---|
Applications
| Europium Foil are in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product. |
Notes
| Europium foils are produced from cast ingots for use in coating and thin film Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Ultra High Purity (99.9+%) thin film foilThermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation | Low Temperature Organic Evaporation | Atomic Layer Deposition (ALD) | Organometallic and Chemical Vapor Deposition (MOCVD) for specific applications such as fuel cells and solar energy. |
| Bulk Density | 5.244 kg/m3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | 0.003" |
|---|
| Storage & Sensitivity | Stored in a cool | dry place away from heat sources and incompatible materials |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 1527 ?C |
|---|
| Melting Point | 826 ?C |
|---|
Applications
| Europium Foil are in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product. |
Notes
| Europium foils are produced from cast ingots for use in coating and thin film Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Ultra High Purity (99.9+%) thin film foilThermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation | Low Temperature Organic Evaporation | Atomic Layer Deposition (ALD) | Organometallic and Chemical Vapor Deposition (MOCVD) for specific applications such as fuel cells and solar energy. |
| Bulk Density | 5.244 kg/m3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | 0.003" |
|---|
| Storage & Sensitivity | Stored in a cool | dry place away from heat sources and incompatible materials |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 1527 ?C |
|---|
| Melting Point | 826 ?C |
|---|
| Bulk Density | 5.244 kg/m3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | 0.003" |
|---|
| Storage & Sensitivity | Stored in a cool | dry place away from heat sources and incompatible materials |
|---|
Applications
| Europium Foil are in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product. |
Notes
| Europium foils are produced from cast ingots for use in coating and thin film Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Ultra High Purity (99.9+%) thin film foilThermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation | Low Temperature Organic Evaporation | Atomic Layer Deposition (ALD) | Organometallic and Chemical Vapor Deposition (MOCVD) for specific applications such as fuel cells and solar energy. |