| Parent Group | High piurity Metals |
|---|
Menu
99.9% Lanthanum Metal Rod
| CAS # | 7439-91-0 |
|---|
| Product # | 1201-0013-18-30 |
|---|
| Parent Group | High piurity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 138.91 |
|---|
| MDL # | MFCD00011066 |
|---|
| EINECS # | 231-099-0 |
|---|
| Formula | La |
|---|
| Sizes | 1pc |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/element/Lanthanum |
|---|
Chemical Properties
| Form | Rod |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 3464 ?C |
|---|
| Melting Point | 920 ?C |
|---|
Applications
| Lanthanum is used in large quantities in nickel metal hydride (NiMH) rechargeable batteries for hybrid automobiles. The negative electrode (cathode) in NiMH batteries is a mixture of metal hydrides ? typically a rare earth misch metal hydride containing praseodymium | neodymium | lanthanum and cerium. |
Notes
| Lanthanum is a metal so soft it can be cut with a butter knife. It is highly malleable and ductile. Although the freshly cut metal is bright silver | it rapidly oxidizes or tarnishes in air. |
| Bulk Density | 6.162 g/cm3 |
|---|
| True Density | NA |
|---|
| Particle Size | -40 mesh |
|---|
| Storage & Sensitivity | Handle under inert gas. Protect Dispose of contents/container in accordance with local/regional/ national/international regulations.from moisture.Store in a dry place. Store in a closed container. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Rod |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 3464 ?C |
|---|
| Melting Point | 920 ?C |
|---|
Applications
| Lanthanum is used in large quantities in nickel metal hydride (NiMH) rechargeable batteries for hybrid automobiles. The negative electrode (cathode) in NiMH batteries is a mixture of metal hydrides ? typically a rare earth misch metal hydride containing praseodymium | neodymium | lanthanum and cerium. |
Notes
| Lanthanum is a metal so soft it can be cut with a butter knife. It is highly malleable and ductile. Although the freshly cut metal is bright silver | it rapidly oxidizes or tarnishes in air. |
| Bulk Density | 6.162 g/cm3 |
|---|
| True Density | NA |
|---|
| Particle Size | -40 mesh |
|---|
| Storage & Sensitivity | Handle under inert gas. Protect Dispose of contents/container in accordance with local/regional/ national/international regulations.from moisture.Store in a dry place. Store in a closed container. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Rod |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 3464 ?C |
|---|
| Melting Point | 920 ?C |
|---|
| Bulk Density | 6.162 g/cm3 |
|---|
| True Density | NA |
|---|
| Particle Size | -40 mesh |
|---|
| Storage & Sensitivity | Handle under inert gas. Protect Dispose of contents/container in accordance with local/regional/ national/international regulations.from moisture.Store in a dry place. Store in a closed container. |
|---|
Applications
| Lanthanum is used in large quantities in nickel metal hydride (NiMH) rechargeable batteries for hybrid automobiles. The negative electrode (cathode) in NiMH batteries is a mixture of metal hydrides ? typically a rare earth misch metal hydride containing praseodymium | neodymium | lanthanum and cerium. |
Notes
| Lanthanum is a metal so soft it can be cut with a butter knife. It is highly malleable and ductile. Although the freshly cut metal is bright silver | it rapidly oxidizes or tarnishes in air. |