| Parent Group | High Purity Salts |
|---|
Menu
99.9% Sulfur Ball
| CAS # | 7704-34-9 |
|---|
| Product # | 19-0005-02-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Salts |
|---|
| Molecular Weight | 32.07 |
|---|
| MDL # | MFCD00085316 |
|---|
| EINECS # | 2317226 |
|---|
| Formula | S |
|---|
| Sizes | 1-pc |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sulfur |
|---|
Chemical Properties
| Form | Ball |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 445 °C |
|---|
| Melting Point | 120 °C |
|---|
Applications
| Sulfur balls find application in educational demonstrations, science experiments, and artistic projects. Their distinct properties make them engaging tools for learning and creative endeavors. |
Notes
| sulfur ball" usually refers to a solid spherical object made primarily of sulfur. These balls might be used for educational purposes, scientific demonstrations, or even artistic projects. Sulfur's unique properties and distinct yellow color can make these balls engaging for learning and exploration. |
| Bulk Density | 2.07 g/mL |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Available in multiple sizes |
|---|
| Storage & Sensitivity | Store sulfur balls in a dry, cool place, away from direct sunlight. Avoid exposure to moisture and handle gently to maintain their shape and properties over time |
|---|
Chemical Properties
| Form | Ball |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 445 °C |
|---|
| Melting Point | 120 °C |
|---|
Applications
| Sulfur balls find application in educational demonstrations, science experiments, and artistic projects. Their distinct properties make them engaging tools for learning and creative endeavors. |
Notes
| sulfur ball" usually refers to a solid spherical object made primarily of sulfur. These balls might be used for educational purposes, scientific demonstrations, or even artistic projects. Sulfur's unique properties and distinct yellow color can make these balls engaging for learning and exploration. |
| Bulk Density | 2.07 g/mL |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Available in multiple sizes |
|---|
| Storage & Sensitivity | Store sulfur balls in a dry, cool place, away from direct sunlight. Avoid exposure to moisture and handle gently to maintain their shape and properties over time |
|---|
Chemical Properties
| Form | Ball |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 445 °C |
|---|
| Melting Point | 120 °C |
|---|
| Bulk Density | 2.07 g/mL |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Available in multiple sizes |
|---|
| Storage & Sensitivity | Store sulfur balls in a dry, cool place, away from direct sunlight. Avoid exposure to moisture and handle gently to maintain their shape and properties over time |
|---|
Applications
| Sulfur balls find application in educational demonstrations, science experiments, and artistic projects. Their distinct properties make them engaging tools for learning and creative endeavors. |
Notes
| sulfur ball" usually refers to a solid spherical object made primarily of sulfur. These balls might be used for educational purposes, scientific demonstrations, or even artistic projects. Sulfur's unique properties and distinct yellow color can make these balls engaging for learning and exploration. |