| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Copper Metal Wire
| CAS # | 7440-50-8 |
|---|
| Product # | 0321-0013-23-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 63.55 |
|---|
| MDL # | MFCD00010965 |
|---|
| EINECS # | 231-159-6 |
|---|
| Formula | Cu |
|---|
| Sizes | 100g |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/23978 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Wire |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2567??C |
|---|
| Melting Point | 1083.4??C |
|---|
Applications
| The major applications of copper are electrical wire (60%) | roofing and plumbing (20%) | and industrial machinery (15%). Copper is used mostly as a pure metal | but when greater hardness is required | it is put into such alloys as brass and bronze (5% of total use). |
Notes
| copper wire has excellent conductive properties | high strength | good ductility | malleability | and creep resistance | making bare copper conductors ideal for applications in electrical transmission | jumpers | grounding electrical systems | electrical hookups | and electrical appliances. |
| Bulk Density | 8.94?g/mL |
|---|
| True Density | 8.96 g/cm 3 |
|---|
| Particle Size | 1-100nm |
|---|
| Storage & Sensitivity | store the wire spools in a humidity controlled cabinet and away from direct heat. Spools should never be spooled on their edges | as this may causing de-spooling. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Wire |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2567??C |
|---|
| Melting Point | 1083.4??C |
|---|
Applications
| The major applications of copper are electrical wire (60%) | roofing and plumbing (20%) | and industrial machinery (15%). Copper is used mostly as a pure metal | but when greater hardness is required | it is put into such alloys as brass and bronze (5% of total use). |
Notes
| copper wire has excellent conductive properties | high strength | good ductility | malleability | and creep resistance | making bare copper conductors ideal for applications in electrical transmission | jumpers | grounding electrical systems | electrical hookups | and electrical appliances. |
| Bulk Density | 8.94?g/mL |
|---|
| True Density | 8.96 g/cm 3 |
|---|
| Particle Size | 1-100nm |
|---|
| Storage & Sensitivity | store the wire spools in a humidity controlled cabinet and away from direct heat. Spools should never be spooled on their edges | as this may causing de-spooling. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Wire |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2567??C |
|---|
| Melting Point | 1083.4??C |
|---|
| Bulk Density | 8.94?g/mL |
|---|
| True Density | 8.96 g/cm 3 |
|---|
| Particle Size | 1-100nm |
|---|
| Storage & Sensitivity | store the wire spools in a humidity controlled cabinet and away from direct heat. Spools should never be spooled on their edges | as this may causing de-spooling. |
|---|
Applications
| The major applications of copper are electrical wire (60%) | roofing and plumbing (20%) | and industrial machinery (15%). Copper is used mostly as a pure metal | but when greater hardness is required | it is put into such alloys as brass and bronze (5% of total use). |
Notes
| copper wire has excellent conductive properties | high strength | good ductility | malleability | and creep resistance | making bare copper conductors ideal for applications in electrical transmission | jumpers | grounding electrical systems | electrical hookups | and electrical appliances. |