| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Iridium Metal Pellets
| CAS # | 7439-88-5 |
|---|
| Product # | 0918-0013-05-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 192.2 |
|---|
| MDL # | MFCD00149749 |
|---|
| EINECS # | 232-180-3 |
|---|
| Formula | Ir |
|---|
| Sizes | 100g |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/23924 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Pellets |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 4 | 428 ?C |
|---|
| Melting Point | 2 | 446 ?C |
|---|
Applications
| Iridium is available as metal and compounds with purities from 99% to 99.999% (ACS grade to ultra-high purity). Elemental or metallic forms include pellets | rod | wire and granules for evaporation source material purposes. |
Notes
| Iridium generally is produced commercially along with the other platinum metals as a by-product of nickel or copper production. Iridium-containing ores are found in South Africa and Alaska | U.S. | as well as in Myanmar (Burma) | Brazil | Russia | and Australia |
| Bulk Density | 192.22 g/mL |
|---|
| True Density | 22.65 g/cm3 |
|---|
| Particle Size | NA |
|---|
| Storage & Sensitivity | Keep container tightly sealed. Store in cool | dry place in tightly closed containers. Ensure good ventilation at the work place. Protects against electrostatic charges. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Pellets |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 4 | 428 ?C |
|---|
| Melting Point | 2 | 446 ?C |
|---|
Applications
| Iridium is available as metal and compounds with purities from 99% to 99.999% (ACS grade to ultra-high purity). Elemental or metallic forms include pellets | rod | wire and granules for evaporation source material purposes. |
Notes
| Iridium generally is produced commercially along with the other platinum metals as a by-product of nickel or copper production. Iridium-containing ores are found in South Africa and Alaska | U.S. | as well as in Myanmar (Burma) | Brazil | Russia | and Australia |
| Bulk Density | 192.22 g/mL |
|---|
| True Density | 22.65 g/cm3 |
|---|
| Particle Size | NA |
|---|
| Storage & Sensitivity | Keep container tightly sealed. Store in cool | dry place in tightly closed containers. Ensure good ventilation at the work place. Protects against electrostatic charges. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Pellets |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 4 | 428 ?C |
|---|
| Melting Point | 2 | 446 ?C |
|---|
| Bulk Density | 192.22 g/mL |
|---|
| True Density | 22.65 g/cm3 |
|---|
| Particle Size | NA |
|---|
| Storage & Sensitivity | Keep container tightly sealed. Store in cool | dry place in tightly closed containers. Ensure good ventilation at the work place. Protects against electrostatic charges. |
|---|
Applications
| Iridium is available as metal and compounds with purities from 99% to 99.999% (ACS grade to ultra-high purity). Elemental or metallic forms include pellets | rod | wire and granules for evaporation source material purposes. |
Notes
| Iridium generally is produced commercially along with the other platinum metals as a by-product of nickel or copper production. Iridium-containing ores are found in South Africa and Alaska | U.S. | as well as in Myanmar (Burma) | Brazil | Russia | and Australia |