| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Praseodymium Metal Granules
| CAS # | 7440-10-0 |
|---|
| Product # | 1618-0013-07-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 140.9 |
|---|
| MDL # | MFDC00011178 |
|---|
| EINECS # | 235-574-3 |
|---|
| Formula | Pr |
|---|
| Sizes | 100g |
|---|
Chemical Properties
| Form | Granules |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 3520 ?C |
|---|
| Melting Point | 931 ?C |
|---|
Applications
| Mischmetal is an alloy containing about 5% praseodymium and is used to make flints for cigarette lighters. Praseodymium is also used in alloys for permanent magnets. |
Notes
| Praseodymium always occurs naturally together with the other rare-earth metals. It is the sixth-most abundant rare-earth element and fourth-most abundant lanthanide | making up 9.1 parts per million of the Earth's crust | an abundance similar to that of boron. In 1841 | Swedish chemist Carl Gustav Mosander extracted a rare-earth oxide residue he called didymium from a residue he called "lanthana" | in turn separated from cerium salts. In 1885 |
| Bulk Density | 6.71 g/cm3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Multiple particle sizes available |
|---|
| Storage & Sensitivity | Stored in a sealed plastic container or covered with oil. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Granules |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 3520 ?C |
|---|
| Melting Point | 931 ?C |
|---|
Applications
| Mischmetal is an alloy containing about 5% praseodymium and is used to make flints for cigarette lighters. Praseodymium is also used in alloys for permanent magnets. |
Notes
| Praseodymium always occurs naturally together with the other rare-earth metals. It is the sixth-most abundant rare-earth element and fourth-most abundant lanthanide | making up 9.1 parts per million of the Earth's crust | an abundance similar to that of boron. In 1841 | Swedish chemist Carl Gustav Mosander extracted a rare-earth oxide residue he called didymium from a residue he called "lanthana" | in turn separated from cerium salts. In 1885 |
| Bulk Density | 6.71 g/cm3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Multiple particle sizes available |
|---|
| Storage & Sensitivity | Stored in a sealed plastic container or covered with oil. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Granules |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 3520 ?C |
|---|
| Melting Point | 931 ?C |
|---|
| Bulk Density | 6.71 g/cm3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Multiple particle sizes available |
|---|
| Storage & Sensitivity | Stored in a sealed plastic container or covered with oil. |
|---|
Applications
| Mischmetal is an alloy containing about 5% praseodymium and is used to make flints for cigarette lighters. Praseodymium is also used in alloys for permanent magnets. |
Notes
| Praseodymium always occurs naturally together with the other rare-earth metals. It is the sixth-most abundant rare-earth element and fourth-most abundant lanthanide | making up 9.1 parts per million of the Earth's crust | an abundance similar to that of boron. In 1841 | Swedish chemist Carl Gustav Mosander extracted a rare-earth oxide residue he called didymium from a residue he called "lanthana" | in turn separated from cerium salts. In 1885 |