| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Tellurium Metal Foil
| CAS # | 13494-80-9 |
|---|
| Product # | 2005-0013-06-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 127.6 |
|---|
| MDL # | MFCD00134062 |
|---|
| EINECS # | 236-813-4 |
|---|
| Formula | Te |
|---|
| Sizes | 1pc |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/6327182 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 988 ?C |
|---|
| Melting Point | 449.51 ?C |
|---|
Applications
| Tellurium High Purity Foil and sheets in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product |
Notes
| Tellurium foils are produced from cast ingots for use in coating and thin film Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Ultra High Purity (99.9+%) thin film foilThermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation | Low Temperature Organic Evaporation | Atomic Layer Deposition (ALD) |
| Bulk Density | 6.24 g/cm3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Multiple sizes |
|---|
| Storage & Sensitivity | Storage: Store in a cool | dry | well-ventilated area. Store in a tightly-closed container away from sources of heat |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 988 ?C |
|---|
| Melting Point | 449.51 ?C |
|---|
Applications
| Tellurium High Purity Foil and sheets in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product |
Notes
| Tellurium foils are produced from cast ingots for use in coating and thin film Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Ultra High Purity (99.9+%) thin film foilThermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation | Low Temperature Organic Evaporation | Atomic Layer Deposition (ALD) |
| Bulk Density | 6.24 g/cm3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Multiple sizes |
|---|
| Storage & Sensitivity | Storage: Store in a cool | dry | well-ventilated area. Store in a tightly-closed container away from sources of heat |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 988 ?C |
|---|
| Melting Point | 449.51 ?C |
|---|
| Bulk Density | 6.24 g/cm3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | Multiple sizes |
|---|
| Storage & Sensitivity | Storage: Store in a cool | dry | well-ventilated area. Store in a tightly-closed container away from sources of heat |
|---|
Applications
| Tellurium High Purity Foil and sheets in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product |
Notes
| Tellurium foils are produced from cast ingots for use in coating and thin film Chemical Vapor Deposition (CVD) and Physical Vapor Deposition (PVD) processes including Ultra High Purity (99.9+%) thin film foilThermal and Electron Beam (E-Beam) Evaporation | Low Temperature Organic Evaporation | Atomic Layer Deposition (ALD) |