| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Cerium Metal Foil
| CAS # | 7440-45-1 |
|---|
| Product # | 0305-0013-06-30 |
|---|
| Parent Group | High Purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 140.12 |
|---|
| MDL # | MFCD00010924 |
|---|
| EINECS # | 231-154-9 |
|---|
| Formula | Ce |
|---|
| Sizes | 1pc |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/23974 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 795 ?C |
|---|
| Melting Point | 3360 ?C |
|---|
Applications
| Cerium High Purity Foil in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product |
Notes
| Cerium Metal Foil thickness can range from 0.003" to approximately 2mm for all metals. Some metals can also be rolled down as thin as 0.001" for use as an evaporation source in microelectronics | optics | magnetics | MEMS | and hard resistant coatings. Piece sizes are available up to approximately 7" maximum width |
| Bulk Density | 6689kg/m3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | 0.003" to approximately 2mm |
|---|
| Storage & Sensitivity | Keep in a dry | cool place |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 795 ?C |
|---|
| Melting Point | 3360 ?C |
|---|
Applications
| Cerium High Purity Foil in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product |
Notes
| Cerium Metal Foil thickness can range from 0.003" to approximately 2mm for all metals. Some metals can also be rolled down as thin as 0.001" for use as an evaporation source in microelectronics | optics | magnetics | MEMS | and hard resistant coatings. Piece sizes are available up to approximately 7" maximum width |
| Bulk Density | 6689kg/m3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | 0.003" to approximately 2mm |
|---|
| Storage & Sensitivity | Keep in a dry | cool place |
|---|
Chemical Properties
| Form | Foil |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 795 ?C |
|---|
| Melting Point | 3360 ?C |
|---|
| Bulk Density | 6689kg/m3 |
|---|
| True Density | N/A |
|---|
| Particle Size | 0.003" to approximately 2mm |
|---|
| Storage & Sensitivity | Keep in a dry | cool place |
|---|
Applications
| Cerium High Purity Foil in many thicknesses and sizes for numerous industrial uses and provides health and occupational safety information for this product |
Notes
| Cerium Metal Foil thickness can range from 0.003" to approximately 2mm for all metals. Some metals can also be rolled down as thin as 0.001" for use as an evaporation source in microelectronics | optics | magnetics | MEMS | and hard resistant coatings. Piece sizes are available up to approximately 7" maximum width |