| Parent Group | High purity Metals |
|---|
Menu
99.9% Yttrium Metal Rod
| CAS # | 7440-65-5 |
|---|
| Product # | 2500-0013-18-30 |
|---|
| Parent Group | High purity Metals |
|---|
| Molecular Weight | 88.91 |
|---|
| MDL # | MFCD00011468 |
|---|
| EINECS # | 231-174-8 |
|---|
| Formula | Y |
|---|
| Sizes | 1pc |
|---|
| PubChem URL: | https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/23993 |
|---|
Chemical Properties
| Form | Rod |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2930 ?C |
|---|
| Melting Point | 1526 ?C |
|---|
Applications
| Yttrium is also used in the production of electrodes | electrolytes | electronic filters | lasers | superconductors | various medical applications | and tracing various materials to enhance their properties. |
Notes
| Yttrium is often used as an additive in alloys. It increases the strength of aluminium and magnesium alloys. It is also used in the making of microwave filters for radar and has been used as a catalyst in ethene polymerisation. Yttrium-aluminium garnet (YAG) is used in lasers that can cut through metals. |
| Bulk Density | 4.472 g/cm3 |
|---|
| True Density | 4.81 g/cm3 |
|---|
| Particle Size | Multiple particle sizes available |
|---|
| Storage & Sensitivity | Yttrium (Y) Wire should keep sealed and stored in a dry place | avoiding moisture and being exposed to air for a long time. The small-sized products are packaged in cartons and the large-sized products are packaged in wooden boxes. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Rod |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2930 ?C |
|---|
| Melting Point | 1526 ?C |
|---|
Applications
| Yttrium is also used in the production of electrodes | electrolytes | electronic filters | lasers | superconductors | various medical applications | and tracing various materials to enhance their properties. |
Notes
| Yttrium is often used as an additive in alloys. It increases the strength of aluminium and magnesium alloys. It is also used in the making of microwave filters for radar and has been used as a catalyst in ethene polymerisation. Yttrium-aluminium garnet (YAG) is used in lasers that can cut through metals. |
| Bulk Density | 4.472 g/cm3 |
|---|
| True Density | 4.81 g/cm3 |
|---|
| Particle Size | Multiple particle sizes available |
|---|
| Storage & Sensitivity | Yttrium (Y) Wire should keep sealed and stored in a dry place | avoiding moisture and being exposed to air for a long time. The small-sized products are packaged in cartons and the large-sized products are packaged in wooden boxes. |
|---|
Chemical Properties
| Form | Rod |
|---|
| Purity | 99.90% |
|---|
| Morphology | Variable |
|---|
| Boiling Point | 2930 ?C |
|---|
| Melting Point | 1526 ?C |
|---|
| Bulk Density | 4.472 g/cm3 |
|---|
| True Density | 4.81 g/cm3 |
|---|
| Particle Size | Multiple particle sizes available |
|---|
| Storage & Sensitivity | Yttrium (Y) Wire should keep sealed and stored in a dry place | avoiding moisture and being exposed to air for a long time. The small-sized products are packaged in cartons and the large-sized products are packaged in wooden boxes. |
|---|
Applications
| Yttrium is also used in the production of electrodes | electrolytes | electronic filters | lasers | superconductors | various medical applications | and tracing various materials to enhance their properties. |
Notes
| Yttrium is often used as an additive in alloys. It increases the strength of aluminium and magnesium alloys. It is also used in the making of microwave filters for radar and has been used as a catalyst in ethene polymerisation. Yttrium-aluminium garnet (YAG) is used in lasers that can cut through metals. |